מהי תעודת מבחן מיל (MTC)?
תעודת בדיקת טחינה (MTC) - הנקראת גם דוח בדיקת טחינה (MTR), תעודת בדיקת חומר או תעודת בדיקה - היא המסמך הרשמי שהונפק על ידי יצרן מתכת, המוכיח שאצווה מסוימת של חומר עומדת בדרישות התקן והזמנת הרכש שצוינו.
חשבו על MTC בתור תעודת הזהות של החומר ותעודת הבריאות ביחד. בדיוק כפי שדרכון מאשר מי אתה ותיעוד רפואי מאשר את נתוני הבריאות שלך, MTC מאשר מהי הפלדה (דרגה, הרכב) וכיצד היא מתפקדת (תכונות מכניות). בלעדיה, חתיכת נירוסטה היא פשוט מתכת לא מזוהה.

בתעשיות מוסדרות - נפט וגז, מכלי לחץ, תרופות, עיבוד מזון, בניית ספינות ובנייה - MTC אינו אופציונלי. זהו מסמך משפטי הנדרש על ידי קודים הנדסיים, סוכנויות רגולטוריות ומערכות ניהול איכות. לעולם אין לקבל משלוח ללא MTC חוקי עבור יישומים קריטיים-לבטיחותיים.
תקן תעשייתי:המסגרת הגלובלית לסוגי MTC היא EN 10204:2004 - 'מוצרים מתכתיים: סוגי מסמכי בדיקה'. למרות היותו תקן אירופאי, הוא מוזכר בחוזי רכש ובתוכניות איכות ברחבי העולם. הבנת EN 10204 היא הצעד הראשון להבנת כל MTC.
מדוע MTCs חשובים: ההימור האמיתי-בעולם
אנשי מקצוע חדשים רואים לפעמים את סקירת MTC כעל ניירת - תרגיל{1}}תקתוק לפני שהחומר עובר לייצור. מהנדסי איכות מנוסים יודעים טוב יותר. כשלים ב-MTC הם מקור משמעותי לתקריות תעשייתיות-ממשיות ולעיכובים בפרויקטים. שקול את ההשלכות המתועדות הבאות של שגיאות MTC:
משלוחים שנדחו:יצרן מיכלי לחץ מקבל לוחית אל חלד 316L עם MTC המציג מוליבדן ב-1.85% - מתחת למינימום של 2.00%. האספקה כולה נדחתה, לוח הזמנים של כלי השיט מתעכב בארבעה שבועות, והספק נושא בעלויות-אספקה מחדש.
בדיקות רגולטוריות שנכשלו:מערכת WFI של מפעל תרופות בנויה עם חומר מאושר לפי EN 10204 סוג 2.2 כאשר המפרט ההנדסי נדרש 3.1. במהלך ביקורת של ה-FDA, מזוהה פער העקיבות. המערכת חייבת להיות-מוסמכת מחדש - עלות: מאות אלפי דולרים.
הונאה בתעודה:חקירות של הוועדה לרגולציה גרעינית (NRC) ומנהל הבריאות והבטיחות של בריטניה (HSE) תיעדו מקרים של MTCs מזויפים - שבהם שונו נתוני הרכב בפועל כדי להראות תאימות. אמצעי הנגד הוא בדיקת זיהוי חומר חיובי (PMI) בקבלה.
ביטוח ואחריות:אם הציוד נכשל וה-MTC לא יכול להוכיח שהחומר עומד במפרט, האחריות והכיסוי הביטוחי של היצרן עשויים להיות בטלים. ה-MTC הוא ראיה ראשית בכל מחלוקת משפטית-לחומר הקשורה.
אנטומיה של MTC: 12 סעיפי המפתח
כל MTC, ללא קשר לספק או פורמט, מכיל את אותו מידע בסיסי המאורגן בסעיפים הניתנים לחיזוי. הטבלה שלהלן ממפה את הסעיפים הללו ומסבירה את המשמעות של כל אחד - מדריך העזר שלך לקריאת כל תעודה שנתקלת בה:
|
# |
מדור MTC |
מה זה מכיל |
למה זה חשוב |
|
1 |
זהות טחנה / יצרן |
שם, כתובת, סימני הסמכה, לוגו |
מאשר מוצא; מאפשר מסלול ביקורת ספקים |
|
2 |
הצהרת סוג תעודה |
סוג EN 10204 (2.2, 3.1 או 3.2); תאריך הנפקה; תעודה מִספָּר |
מגדיר את רמת האימות המשפטית - חייבת להתאים לדרישת ה-PO שלך |
|
3 |
הפניה להזמנה / רכישה |
מספר תעודת רכש של לקוח, מספר הזמנת טחנה, מספר תעודת משלוח |
מקשר אישור לעסקה הספציפית שלך |
|
4 |
תיאור המוצר |
ציון, צורת המוצר (צלחת/צינור/בר), מידות, כמות, משקל |
אשר שזה תואם למה שהזמנת וקיבלת בפועל |
|
5 |
מספר חום / יצוק |
מזהה אלפאנומרי ייחודי עבור אצווה ההיתוך (למשל, H247591) |
עמוד השדרה לעקיבות - חייב להתאים לסימון הפיזי על החומר |
|
6 |
הרכב כימי |
% בפועל של כל אלמנט (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N וכו') |
נתוני תאימות הליבה - משווים כל ערך למגבלות מפרט הציונים |
|
7 |
מאפיינים מכניים |
חוזק מתיחה, מתח כניעה/הוכחה, התארכות, קשיות (אם נדרש) |
ודא שהחומר עומד בדרישות החוזק והגמישות המינימליים |
|
8 |
מצב טיפול בחום |
חישול, מרוווה ומוזג, פתרון מטופל, כמו-מתגלגל |
משפיע על תכונות מכניות סופיות והתנהגות קורוזיה |
|
9 |
בדיקות לא-הרסניות (NDT) |
תוצאות UT, RT, PT, MT (אם צוין לפי הסדר) |
נדרש עבור מיכלי לחץ, בטיחות-קריטית או תאימות לקוד ASME/PED |
|
10 |
בדיקות נוספות |
השפעה (Charpy), IGC, קשיות, PMI, גודל גרגר (אם הוזמן) |
בדיקות ספציפיות ליישום- חייבות להופיע כאן אם צוינו ב-PO |
|
11 |
הצהרת תאימות סטנדרטית |
הצהרת התאמה לתקן מוצר ASTM / EN / ISO |
הצהרה משפטית כי החומר עומד בתקן המצוין |
|
12 |
חתימות מורשות |
שם המפקח, תואר, תאריך, חותמת; חתימת TPI (עבור 3.2) |
ללא חתימה תקפה, התעודה בטלה מבחינה משפטית |
טבלה 1: 12 סעיפי המפתח של כל תעודת מבחן טחנה - מה למצוא ולמה זה חשוב
עקרון מפתח:סעיפים 5 (מספר חום) ו-12 (חתימה מורשית) הם שני המרכיבים הלא-ניתנים למשא ומתן של כל MTC חוקי. אישור שחסר אחד מהם בטל מבחינה משפטית, ללא קשר למידת השלמות של שאר הנתונים.
סוגי תעודות EN 10204: דע מה אתה מקבל
לפני קריאת מספר בודד ב-MTC, תחילה עליך לאשר באיזה סוג תעודה מדובר. EN 10204 מגדיר ארבעה סוגים, וההבחנה היא קריטית - היא קובעת אם נתוני הבדיקה בתעודה מתייחסים למעשה לחומר הספציפי שאתה מקבל, או פשוט למוצר דומה המיוצר בתנאים דומים.

|
סוּג |
שֵׁם |
רמת עצמאות |
מקרה שימוש טיפוסי |
|
2.1 |
הצהרת ציות |
יצרן בלבד; אין נתוני בדיקה |
מבני לא-קריטי; יישומים מסחריים בסיכון נמוך- |
|
2.2 |
דוח בדיקה |
יַצרָן; נתוני בדיקה לא-ספציפיים |
מסחרי כללי; ייצור עם דרישות איכות מתונות |
|
3.1 |
תעודת בדיקה 3.1 |
מפקח מורשה של היצרן (ללא תלות בייצור) |
מכלי לחץ, נפט וגז, פארמה, בניית ספינות - רוב הקודים התעשייתיים |
|
3.2 |
תעודת בדיקה 3.2 |
יצרן + צד שלישי מוסמך עצמאי (BV, TUV, SGS, LR...) |
גרעיני, תעופה וחלל, הגנה, קריטי בים - הבטחה הגבוהה ביותר הנדרשת |
טבלה 2: סוגי תעודות EN 10204 - במבט חטוף
ההבחנה הכי חשובה:סוגי 2.1 ו-2.2 אינם-ספציפיים - ייתכן שהנתונים אינם מהאצווה האמיתית שלך. סוגים 3.1 ו-3.2 הם -ספציפיים לאצווה -, הנתונים ניתנים למעקב ישיר למספר החום של החומר שאתה מקבל. לכל יישום{10}}קריטי או מוסדר בטיחותי, 3.1 הוא המינימום המוחלט.
כיצד לקרוא MTC: תהליך בן 8 השלבים
בצע את שמונת השלבים האלה בכל פעם שאתה מקבל MTC עם משלוח חומר. תהליך זה נמשך 10-15 דקות לכל תעודה והוא בדיקת האיכות-היעיל ביותר שקיימת - שתופס שגיאות לפני שהן הופכות לבעיות יקרות.

שלב 1אשר את סוג האישור
חפש את ההצהרה מסוג EN 10204 - היא צריכה להופיע בצורה בולטת באישור, בדרך כלל בכותרת או ליד בלוק החתימה. הביטוי הנפוץ כולל:
"תעודת בדיקה בהתאם לתקן EN 10204 סוג 3.1"
"דוח בדיקת חומר - EN 10204:2004 - 3.1"
"תעודת התאמה - EN 10204 סוג 2.2"
אם לא צוין סוג EN 10204, התייחסו למסמך בזהירות רבה. צור קשר עם הספק ובקש תעודה בפורמט נכון לפני קבלת המשלוח לשימוש מוסדר.
בדיקה מהירה:האם סוג האישור תואם למה שציינת הזמנת הרכש שלך? אם הזמנת הרכש שלך דרשה 3.1 וקיבלת 2.2, עצור - אל תמשיך עד שסופק האישור הנכון.
שלב 2ודא את הפניה להזמנה ואת תיאור המוצר
אתר את מספר הזמנת הרכש (PO) בתעודה והשווה אותו ל-PO שלך בפועל. לאחר מכן אמת את תיאור המוצר:
צִיוּן:האם כתוב '316L' (או UNS S31603, או EN 1.4404) - בדיוק כפי שצוין בהזמנה שלך?
טופס מוצר:צלחת, סדין, צינור, בר, צינור - האם זה תואם למה שהזמנת?
מידות:עובי, רוחב, אורך, קוטר - האם אלה תואמים לפריטי ההזמנה?
כמות ומשקל:המשקל הנקוב אמור להתאים בערך למשלוח בפועל.
יש לפתור כל אי התאמה בתיאור המוצר - אפילו הבדל סיומת ציונים כגון '316' לעומת '316L' - לפני השימוש בחומר. ה-'L' ב-316L (דל פחמן) אינו קוסמטי; זה ההבדל בין חומר המתאים למכלולים מרותכים לחומר שעשוי לגרום לרגישות באזורי ריתוך.
שלב 3אתר ורשום את מספר החום
מספר החום (נקרא גם מספר יציקה או מספר נמס) הוא מזהה העקיבות החשוב ביותר ב-MTC. זהו הקוד הייחודי שהוקצה על ידי יצרן הפלדה להמסה ספציפית - כל פיסת חומר מאותה התכה חולקת את אותו מספר חום ואותו הרכב.
התפקיד שלך בשלב זה הוא להצליב- פיזית את מספר החום בתעודה לעומת הסימון על החומר בפועל. לוחית נירוסטה, צינור ומוט מסומנים בדרך כלל ב:
שבלונות דיו על פני השטח (הנפוץ ביותר עבור צלחת)
הטבעה או חריטת-ויברו במתכת
תוויות דביקות או תגיות-בצבע (עבור פריטים קטנים או אביזרים)
רשום את מספר החום מהתעודה. לך לחומר. מצא את הסימון. השווה דמות אחר דמות. אם הם לא תואמים - עצור מיד. אי התאמה של מספר חום היא שגיאת ה-MTC החמורה ביותר שתתקלו בה.
כלל קריטי:אם מספר החום ב-MTC אינו תואם את הסימון על החומר הפיזי, האישור אינו חל על החומר הזה. אל תשתמש בו, אל תעבד אותו, אל תניח שזו טעות סופר. פנה מיד למנהל ה-QA שלך.
שלב 4בדוק את ההרכב הכימי
סעיף ההרכב הכימי מפרט את האחוז הנמדד בפועל של כל אלמנט מתג מניתוח ספקטוגרפי של החום הספציפי. אלו הנתונים שמוכיחים שהחומר הוא מה שהוא מתיימר להיות.
כדי לאמת את הסעיף הזה, אתה צריך את תקן המוצר הרלוונטי - לדוגמה, ASTM A240 עבור לוחות נירוסטה, או EN 10088-2 עבור נירוסטה מגולגל שטוח. התקן מגדיר את האחוז המינימלי והמקסימלי המותר לכל אלמנט. המשימה שלך היא לאשר שכל ערך ב-MTC נופל בגבולות אלו.
הטבלה שלהלן מציגה דוגמה מעובדת עבור לוחית נירוסטה 316L ל-ASTM A240. כל הערכים נמצאים במסגרת המפרט:
|
אֵלֵמֶנט |
מפרט מינימום (%) |
מפרט מקסימום (%) |
ערך תעודה (%) |
סטָטוּס |
|
פחמן (C) |
- |
0.030 |
0.021 |
✔ PASS |
|
סיליקון (Si) |
- |
0.75 |
0.42 |
✔ PASS |
|
מנגן (Mn) |
- |
2.00 |
1.35 |
✔ PASS |
|
זרחן (P) |
- |
0.045 |
0.028 |
✔ PASS |
|
גופרית (S) |
- |
0.030 |
0.002 |
✔ PASS |
|
Chromium (Cr) |
16.00 |
18.00 |
16.72 |
✔ PASS |
|
ניקל (ני) |
10.00 |
14.00 |
10.48 |
✔ PASS |
|
מוליבדן (מו) |
2.00 |
3.00 |
2.11 |
✔ PASS |
|
חנקן (N) |
- |
0.10 |
0.047 |
✔ PASS |
|
ברזל (Fe) |
לְאַזֵן |
לְאַזֵן |
68.83 |
✔ PASS |
טבלה 3: אימות הרכב כימי - 316L נירוסטה (ASTM A240) דוגמה עבדה
שימו לב במיוחד לפחמן בחומרים בדרגת 'L', כרום ומוליבדן כמרכיבי העמידות העיקריים בפני קורוזיה, וזרחן וגופרית כשאריות זיהומים שחייבים להישאר נמוכים.
שימו לב לזה:אם רכיב כלשהו ב-MTC מציג מספר עגול (לדוגמה, Cr=17.00%, Ni=12.00%) עם ערכים זהים שחוזרים על עצמם על פני מספר תעודות, ייתכן שאתה מסתכל על ערכים נומינליים 'טיפוסיים' ולא על תוצאות בדיקה ספציפיות של חום- בפועל, סימן היכר של נתונים לא-ספציפיים (סוג 2.2) המוצגים כאילו היו 3.1.
שלב 5ודא את המאפיינים המכניים
מאפיינים מכניים מאשרים שלחומר יש את החוזק, הגמישות והקשיחות הנדרשים ליישום שלך. המאפיינים העיקריים שתמצאו ברוב ה-MTCs מנירוסטה הם:
חוזק מתיחה (Rm או UTS):המתח המרבי שהחומר יכול לעמוד בו לפני השבירה. עבור צלחת 316L (ASTM A240): מינימום 485 MPa.
מתח הוכחה / חוזק תפוקה (Rp0.2):הלחץ שבו החומר מתחיל להתעוות לצמיתות. עבור צלחת 316L (ASTM A240): מינימום 170 MPa.
התארכות (A):כמה החומר נמתח לפני השבירה, מבוטא באחוזים. ערכים גבוהים יותר פירושם חומר רקיע וניתן לעיצוב. עבור 316L: מינימום 40%.
קַשִׁיוּת:עמידות בפני כניסת פני השטח. לצלחת 316L: מקסימום 217 HBW (Brinell) או 96 HRB (Rockwell B).
|
נֶכֶס |
מפרט מינימום |
מפרט מקסימום |
ערך תעודה |
סטָטוּס |
|
חוזק מתיחה (Rm) |
485 MPa |
- |
567 MPa |
✔ PASS |
|
מתח הוכחה Rp0.2 (תשואה) |
170 MPa |
- |
241 MPa |
✔ PASS |
|
התארכות (A50 מ"מ) |
40% |
- |
53% |
✔ PASS |
|
קשיות (Brinell, HBW) |
- |
215 HBW |
165 HBW |
✔ PASS |
טבלה 4: אימות מאפיינים מכניים - 316לוחית L (ASTM A240) דוגמה עבדה
זכור: עבור מאפיינים מכניים, חוזק מתיחה, חוזק כניעה והתארכות יש דרישות מינימליות - הערך בפועל חייב להיות שווה או מעל המינימום. לקשיות יש בדרך כלל מקסימום -, הערך אינו יכול לחרוג ממנו.
שלב 6אשר את מצב הטיפול בחום
מצב הטיפול בחום אומר לך את המצב המתכתי הסופי של החומר. זה משפיע ישירות הן על התכונות המכניות שהושגו והן על עמידות הקורוזיה הזמינה. עבור פלדות אל חלד, התנאים הנפוצים ביותר שתראו הם:
חישול (A) או פתרון חישול (SA):החומר חומם ל-1000-1100 מעלות ונכבה במהירות. זה ממיס כל קרבידים, הופך את המיקרו-מבנה להומוגנית ומספק עמידות אופטימלית בפני קורוזיה וגמישות. זהו המצב הסטנדרטי והנכון עבור אל חלד 316L.
מגלגל חם (HR או HRAP):מגולגל חם, חישול וכבוש - נפוץ לצלחת כבדה. איכות פני השטח נמוכה יותר מאשר גלגול קר- אך תקינה מבחינה מבנית.
מגולגל קר (CR או 2B):גלגול קר- נוסף לאחר חישול נותן גימור משטח חלק יותר וסובלנות מימדית הדוקה יותר.
מרווה ומחוסם (Q+T):נפוץ בפלדות מבניות פחמן ו-נמוכות - לא אופייני לפלדות אל-חלד אוסטניטיות.
אם מצב הטיפול בחום חסר בתעודה, בקש הבהרה מהספק. לוחית נירוסטה המסופקת במצב-מגולגל (ללא-חישול) תהיה בעלת עמידות בפני קורוזיה ירודה ואין לקבלה ליישומים קריטיים-לקורוזיה.
שלב 7בדוק אם יש צורך בבדיקות נוספות
בהתאם ליישום ולמפרט הזמנת הרכש, ייתכן שיידרשו בדיקות נוספות מעבר לכימיה בסיסית ולמאפיינים מכניים. אלה קיימים רק ב-MTC אם הם הוזמנו במיוחד - הם אינם אוטומטיים. בדיקות נוספות נפוצות כוללות:
בדיקת השפעה של Charpy:נדרש עבור שירות-בטמפרטורה נמוכה (יישומים קריוגניים, מבנים ימיים, מכלי לחץ באקלים קר). מציין את אנרגיית ההשפעה המינימלית (ג'אול) בטמפרטורת בדיקה מוגדרת.
בדיקת קורוזיה בין-גרעינית (IGC):ASTM A262 Practice E (מבחן שטראוס) - מאשר שהחומר אינו רגיש והוא יתנגד להתקפה בין-גרנולרית בשירות. נדרש עבור כל מיכל לחץ ויישומים גרעיניים.
זיהוי חומר חיובי (PMI):אימות XRF או OES שהציון נכון. נדרש יותר ויותר ביישומי נפט וגז ויישומי תרופות בעקבות מקרים מתועדים של הונאה מהותית.
בדיקות אולטרסאונד (UT):ASTM A578 או EN 10307 - סורקים למינציות פנימיות, תכלילים או נקבוביות בצלחת כבדה. חובה לעמידה בקוד של כלי לחץ בתחומי שיפוט רבים.
מספר פריט / דלתא פריט:עבור משקעי ריתוך אוסטניטיים ומוצרי יציקה מסוימים - מאשרת שתכולת הפריט היא בטווח של 3-8 FN כדי למנוע פיצוח ריתוך.
אם הזמנת הרכש שלך ציינה אחת מהבדיקות הללו והן אינן מופיעות ב-MTC, האישור אינו- תואם להזמנה שלך. הנפק דוח אי{2}}התאמה (NCR) לפני שתמשיך.
שלב 8אמת את החתימה וההרשאה
השלב האחרון והחיוני הוא אישור שהתעודה אושרה כהלכה. ללא חתימה תקפה, MTC הוא לא יותר מגיליון נתונים -, אין לו מעמד משפטי כמסמך מאושר.
עבור EN 10204 סוג 3.1:חפש את החתימה של נציג הבדיקה המורשה של היצרן - שכותרתו בדרך כלל 'מנהל איכות', 'מהנדס בדיקה' או 'מנהל טכני'. החתימה צריכה להיות מקורית או מקבילה דיגיטלית מורשית, ולצדה מודפס שם החותם, כותרתו ותאריך ההנפקה.
עבור EN 10204 סוג 3.2:עליך לראות שתי חתימות - המפקח של היצרן ונציג שם של גוף צד שלישי- בלתי תלוי ומוכר. האישור צריך לזהות את ארגון ה-TPI (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek או שווה ערך) ובאופן אידיאלי לכלול את מספר האסמכתה להסמכה של TPI.
תאריך ההנפקה צריך להיות במקביל לבדיקה ולמסירה - אישור מתוארך שנים לאחר תאריך הייצור הנטען הוא סימן אזהרה רציני. החתימה המורשית היא הבטחתך שאדם מוסמך ואחראי בדק את כל הנתונים ואישר שהם עומדים בדרישות.
דגלים אדומים: 8 סימני אזהרה בכל MTC
מהנדסי איכות מנוסים מפתחים זיהוי דפוסים לבעיות MTC. להלן סימני האזהרה הנפוצים ביותר - שכל אחד מהם אמור להפעיל החזקה במשלוח ושאילתת ספק רשמית:
|
דגל אדום |
מה שאתה רואה ב-MTC |
למה זה בעיה |
|
אי התאמה של מספר חום |
חום אישור לא. ≠ סימון על חומר פיזי |
המעקב שבור - אינו יכול לאשר שאישור זה מכסה את החומר הזה |
|
ערכים 'טיפוסים' מופיעים |
ההרכב מציג ערכים עגולים או זהים על פני מספר אישורים |
נתונים סבירים לא-ספציפיים (סוג 2.2), לא תוצאות בדיקה ספציפיות של-חום בפועל |
|
חתימה חסרה או בלתי קריא |
שדה חתימה ריק, מצולם או חותמת דיגיטלית בלבד |
לאישור אין תוקף משפטי ללא חתימה מורשית וניתנת למעקב |
|
סוג תעודה לא מוצהר |
לא צוין סוג EN 10204 בשום מקום במסמך |
לא ניתן לאשר את רמת האימות - עשויה להיות רק הצהרת 2.1 |
|
אלמנט מחוץ למפרט |
Cr=15.3% על אישור 316L (דרישה מינימלית: 16.0%) |
חומר -אי התאמה ישיר - אינו עומד בציון שצוין |
|
ציון שגוי בתעודה |
האישור מציין '304L' אך תעודת הרכש והסימון מציינים '316L' |
ערבוב קריטי-על - 304L אינו מכיל Mo; חומר שגוי עבור רוב היישומים |
|
אין הצהרת ציות סטנדרטית |
חסר 'תואם ASTM A240' או הצהרה מקבילה |
היצרן לא אישר התאמה לתקן מדיד כלשהו |
|
שתי חתימות מאותה חברה (3.2) |
קו צד שלישי- שנחתם על ידי מחלקת ה-QA של היצרן. |
לא צד שלישי חוקי 3.2 - חייב להיות עצמאי (BV, TUV, SGS, DNV וכו') |
טבלה 5: דגלים אדומים נפוצים של MTC, סימני אזהרה ופעולות מומלצות
אמצעי נגד שיטות עבודה מומלצות:לחומרים קריטיים-או בטיחותיים-גבוהים, בצע בדיקת זיהוי חומר חיובי (PMI) מבוסס XRF- בקבלה - ללא קשר למה שמציג ה-MTC. PMI לוקח פחות מ-30 שניות לכל מדידה ומספק אישור אלמנטלי-במקום- עצמאי. זוהי ההגנה היעילה ביותר מפני הונאת תעודות.
התייחסות לאלמנטים כימיים: המשמעות של כל סמל
אם אתה חדש בקריאת טבלאות ההרכב הכימי של MTC, סמלי היסודות ומשמעותם יכולים להיות מפחידים. הטבלה שלהלן מספקת הפניה-בשפה פשוטה עבור האלמנטים הנפוצים ביותר ב-MTCs מפלדת אל חלד:
|
סֵמֶל |
אֵלֵמֶנט |
תפקיד בנירוסטה |
מגבלת מפרט מפתח (316L) |
|
C |
פַּחמָן |
חוזק (באחוז נמוך ב-%{0}} עודף גורם לרגישות ולקורוזיה של אזור הריתוך |
פחות או שווה ל-0.030% (דרגת L היא קריטית) |
|
Cr |
כְּרוֹם |
יוצר שכבה פסיבית Cr₂O₃ מגן; מינימום 10.5% מגדיר נירוסטה |
16.0–18.0% |
|
ני |
נִיקֵל |
מייצב מבנה אוסטניטי; משפר את הקשיחות ואת יכולת הצורה |
10.0–14.0% |
|
מו |
מוליבדן |
משפר באופן דרמטי את העמידות בפני קורוזיה וחריצים בסביבות כלוריד |
2.0–3.0% |
|
Mn |
מַנגָן |
מסיר חמצון; מחליף חלקית את Ni בסדרה 200; שומר על אוסטניט |
פחות או שווה ל-2.00% |
|
סִי |
סִילִיקוֹן |
מסיר חמצון; משפר את עמידות החמצון-בטמפרטורה גבוהה |
פחות או שווה ל-0.75% |
|
P |
זַרחָן |
שארית טומאה; עודף מפחית את יכולת הריתוך והקשיחות |
פחות או שווה ל-0.045% |
|
S |
גוֹפרִית |
שארית טומאה; רמות נמוכות מאוד קריטיות לעמידות בפני קורוזיה |
פחות או שווה ל-0.030% |
|
N |
חַנקָן |
מחזק אוסטניט; מגביר את PREN בדרגות סופר אוסטניטיות ודופלקס |
פחות או שווה ל-0.10% |
|
נ.ב/טא |
ניוביום / טנטלום |
מייצב נגד רגישות (סדרות 321, 347); מאפשר חיפוי ריתוך ב-625 |
לכל מפרט כיתה (לא ב-316L) |
טבלה 6: יסודות כימיים נפוצים ב-MTCs מפלדת אל חלד - סמלים, תפקידים ומגבלות טיפוסיות
לִזכּוֹר:ההרכב הכימי ב-MTC הוא תמיד הערך הנמדד בפועל מהחום הספציפי - לא יעד או ערך נומינלי. אם המפרט אומר ש-Cr חייב להיות 16.0-18.0% וה-MTC מציג 15.8%, זוהי אי-התאמה - גם אם החומר 'נראה' בסדר.
רשימת אימות MTC
השתמש ברשימת הבדיקה הזו עבור כל MTC שהתקבל עם משלוח חומר. זה מכסה את כל שמונת השלבים בפורמט המתאים להליך הבדיקה הנכנסת שלך או לתיעוד מערכת ניהול האיכות:
|
✓ |
פריט אימות |
הַפנָיָה |
פעולה אם נכשלה |
|
☐ |
סוג האישור תואם את דרישת ה-PO (EN 10204 2.2 / 3.1 / 3.2) |
EN 10204:2004 |
דחיית מסירה; צור קשר עם הספק לקבלת אישור נכון |
|
☐ |
מספר חום/יציקה באישור תואם לסימון פיזי על החומר |
EN 10204 §4 |
עצור - אל תשתמש בחומר; לבקש הסבר |
|
☐ |
תיאור המוצר תואם הזמנה (ציון, צורה, מידות, כמות) |
הזמנת רכש |
העלאת NCR (דוח אי-התאמה); להחזיק חומר |
|
☐ |
כל היסודות הכימיים בגבולות המפרט |
ASTM A240 / EN 10088 (או תקן רלוונטי) |
דחה אצווה; בקש מחדש-בדיקה או החלפת חום |
|
☐ |
כל המאפיינים המכניים עומדים במינימום או עולים עליהם |
תקן מוצר ישים |
דחה אצווה; בקש -בדיקה חוזרת עם דוגמה חדשה |
|
☐ |
מצב טיפול בחום מוצהר ומתאים |
תקן מוצר |
בדוק עם טחנה אם לא ברור; משפיע על משיכות וקורוזיה |
|
☐ |
כל תוצאות NDT נדרשות נוכחות ותואמת |
מפרט הזמנה / קוד |
לא ניתן להשתמש עבור שירות לחץ ללא מסמכי NDT נדרשים |
|
☐ |
קיימת הצהרת תאימות סטנדרטית |
EN 10204 §4.2 |
לאישור אין בסיס חוקי לתאימות לקוד |
|
☐ |
קיימות חתימות מורשות, קריאות, מתוארכות |
EN 10204 §4.2 |
אישור לא חוקי מבחינה משפטית - בקשה מחדש- |
|
☐ |
עבור 3.2: גוף צד שלישי- נקרא בשם, בלתי תלוי ומוסמך |
EN 10204 סוג 3.2 |
לא אישור 3.2 חוקי - הסלמה למנהל QA בפרויקט |
טבלה 7: רשימת אימות MTC - 10-נוהל בדיקת נקודות נכנסות
יש למלא רשימת בדיקה זו, לחתום ולהגיש לצד ה-MTC המקורי ברשומות העקיבות החומריות שלך. עבור פרויקטים הנשלטים על ידי ISO 9001, קודי ASME או PED, יש לשמור את הרשומות הללו למשך חיי הציוד - בדרך כלל 25 שנים או יותר.
תיוק ושמירה של MTCs: חובת התיעוד שלך
MTC הוא בעל ערך רק אם הוא נגיש בעת הצורך. עבור תעשיות מפוקחות, החובה לשמור על אישור חומר לא מסתיימת כאשר הציוד נבנה - היא נמשכת לכל החיים התפעוליים של הנכס.
דרישות שמירה מינימליות
קוד כלי לחץ ASME (ASME VIII):יש לשמור תיעוד חומרי כחלק מדוח הנתונים של היצרן - הנגיש לרשויות הבדיקה לפי דרישה.
הוראת ציוד לחץ של האיחוד האירופי (PED):תיעוד טכני (כולל MTCs) חייב להישמר במשך 10 שנים לאחר הציוד האחרון שיוצר.
ניהול איכות ISO 9001:יש לשלוט ולשמור מידע מתועד המעיד על התאמה של המוצר בהתאם ללוח הזמנים של השמירה של הארגון.
תרופות (FDA / EU GMP):יש לשמור אישורי חומר עבור ציוד מגע-במוצר למשך כל חיי המתקן, בתוספת תקופות בדיקה רגולטוריות רלוונטיות.
מערכת תיוק עם שיטות עבודה מומלצות
סרוק את כל ה-MTCs ל-PDF בבדיקה נכנסת - תעודות נייר מקוריות מתדרדרות עם הזמן.
קובץ אלקטרוני לפי פרויקט, אחר כך לפי מספר PO, ואז לפי מספר חום - המאפשר שליפה מהירה במהלך ביקורת.
קשר את רשומת ה-MTC הדיגיטלית לפריט הציוד במערכת ניהול הנכסים שלך.
עבור פרויקטים קריטיים, שמור על רישום עקבות חומרים (MTR Log) הממפה כל פיסת חומר למספר החום שלו והפניית MTC שלו.
שאלות נפוצות
A: תעודת התאמה (CoC) היא הצהרה כללית שמוצר עומד בדרישה שצוינה - שווה ערך ל-EN 10204 Type 2.1. הוא אינו מכיל נתוני בדיקה ממשיים. MTC (סוגים 3.1 או 3.2) הוא מסמך-מגובה בנתונים עם תוצאות בדיקה כימית ומכאנית בפועל מאצוות החומר הספציפית. עבור יישומים מוסדרים, תמיד נדרש MTC עם נתוני בדיקה בפועל; CoC בלבד אינו מספיק.
ש: האם אני יכול לקבל MTC סרוק או שנשלח בדוא"ל?
A: כן - MTC שנסרקו או שנשלחו בדוא"ל מקובלים באופן נרחב ברשתות האספקה המודרניות ויש להם מעמד משפטי זהה למקורים מנייר, בתנאי שהחתימה אמיתית והמסמך לא השתנה. עם זאת, עבור היישומים הקריטיים ביותר (גרעיני, תעופה וחלל), חוזים מסוימים דורשים דיו מקורי רטוב- או חתימות דיגיטליות מוצפנות PKI-.
ש: מה עלי לעשות אם ערך כימי חריג מעט מהמפרט?
A: כל ערך מחוץ למגבלת המפרט הוא אי-התאמה - אין 'מעט החוצה'. הנפק דוח אי התאמה (NCR), העביר את החומר בהסגר והודע לספק. אתה יכול לבקש זיכיון (קבלה רשמית של חריגה ידועה, שאושרה על ידי הרשות ההנדסית הרלוונטית) עבור חריגות קלות אם הבקשה מאפשרת זאת - אך יש לתעד ולאשר זאת, לעולם לא לקבל בשקט.
ש: האם אני צריך MTC לנירוסטה שישמש לקישוט לא-מבני?
A: ליישומים דקורטיביים גרידא, לא-מבניים, ללא-מוצר-ליצירת קשר - כגון חיפוי אדריכלי הנראה למרחק - בדרך כלל מספיקה תעודת סוג 2.2. עם זאת, אם החומר ייצור קשר עם מזון, תרופות, מים או כימיקלים, או ירתך לתוך מכלול מבני או{7}}מסב לחץ, 3.1 MTC הוא המינימום הנבון.
ש: מהו PMI ומתי עלי להשתמש בו?
A: זיהוי חומר חיובי (PMI) משתמש בפלורסנטית X- ניידת (XRF) או בספקטרומטריית פליטה אופטית (OES) כדי למדוד את הרכב היסודות של חומר בשניות, ישירות על פני השטח של המוצר שהתקבל. השתמש ב-PMI בכל פעם שאתה מקבל סגסוגות בעלות-ערך גבוה (דופלקס, סופר דופלקס, סגסוגות ניקל), בכל פעם שתעודה נראית לא עקבית או חשודה, וכדגימה שגרתית של 10-20% באספקת חומרים קריטיים. PMI לא יכול להחליף MTC אבל מספק בדיקת-צלב בזמן אמת- עוצמתית.
מַסְקָנָה
קריאת תעודת מבחן טחנה היא מיומנות מקצועית מרכזית לכל מי שעובד עם חומרים מתכתיים - מרכש ובדיקה נכנסת ועד לתכנון הנדסי ואבטחת איכות. מה שעשוי להיראות בתחילה כמו עמוד צפוף של מספרים וקודים עוקב אחר מבנה צפוי, שלאחר הבנתו, ניתן לקרוא ולאמת תוך 10-15 דקות.
תהליך שמונה-השלבים במדריך זה - לאשר את סוג האישור, לאמת את הפניה להזמנה, להתאים את מספר החום, לבדוק כימיה, לאמת מאפיינים מכניים, לאשר טיפול בחום, לבדוק בדיקות נוספות, לאמת את החתימה - מכסה כל רכיב של סקירת MTC מלאה. יישם אותו באופן שיטתי, תיעד את התוצאות שלך ותיק את התעודות עם רישומי העקיבות לכל חיי הציוד.
איכות החומר מתחילה על הנייר לפני שהיא מתחילה במתכת. MTC תקף ומאומת כהלכה הוא ההבטחה הראשונה והבסיסית ביותר שלך שהחומר שמגיע למתקן שלך הוא בדיוק מה שצוין, ממקור שניתן לעקוב, נבדק לפי התקן הנדרש - ומוכן לבנות משהו שיחזיק מעמד.
